Spośród pasożytów musimy wyróżnić pasożyty zasiedlające wnętrze organizmu, jak i bytujące na jego powierzchni.
Pasożyty wewnętrzne mogą znajdować się praktycznie w każdym z układów organizmu zwierzaka, nie tylko w przewodzie pokarmowym, jak się powszechnie uważa. eby uchronić swojego pupila, a pośrednio i swoje zdrowie, wystarczy stosować preparaty, które nie tylko są w formie nielubianych gorzkich tabletek ale i smakowych pastylek, spot on do podania na skórę lub w formie zastrzyku.
Pasożyty zewnętrzne to przede wszystkim pchły i kleszcze, będące jednocześnie wektorem wielu groźnych pasożytów. Częstotliwość występowania chorób odkleszczowych w ostatnich latach znacznie się nasiliła. Są to choroby o ciężkim przebiegu. Ich leczenie trwa długo, a i tak po przybyciu takiej choroby często uszkodzenia narządów, zwłaszcza nerek i wątroby, są nieodwracalne.
Posiadamy w naszej ofercie szereg preparatów zabezpieczających przed pchłami i kleszczami, których działanie uchroni przed groźnymi dla zdrowia i życia chorobami wywoływanymi przez te pasożyty. Podobnie jak w przypadku pasożytów wewnętrznych dysponujemy różnymi postaciami produktów od najbardziej popularnych preparatów spot on, sprayu, do smacznych tabletek doustnych o długim i skutecznym działaniu.
Szczepienia podstawowe polegają na uodparnianiu zdrowych zwierząt przeciw powszechnie występującym chorobom. Pierwsze szczepienia u psów rozpoczynamy już w szóstym, a u kotów w ósmym tygodniu życia. Szczepiąc regularnie swojego psa chronimy go przed chorobami takimi jak:
nosówka, parwowiroza, zakaźne zapalenie wątroby, zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli.
Najczęściej wykonywane szczepienia wśród kotów chronią przed panleukopenią, herpeswirusem i kaliciwirusem, które odpowiedzialne są za rozwój kociego kataru. Ze względu na prawny obowiązek, raz do roku musimy zaszczepić swojego psa przeciwko wściekliźnie.
Kastracja to chirurgiczne zniesienie czynności gonad płciowych. U samic wykonujemy zabieg polegający na usunięciu jajników i macicy, u samców natomiast usuwamy jądra. W następstwie kastracji zdolność do rozmnażania się zostaje nieodwracalnie zniesiona.
W przypadku samic zanika cykl płciowy i związane z tym krwawienie. Spada atrakcyjność dla samców w okresie rui a przede wszystkim zapobiegamy wystąpieniu nieplanowej ciąży, ciąży rzekomej, zmianom zapalnym i nowotworowym w obrębie jajnika i macicy jak np. torbieli jajnikowych, ropomacicza.
Kastracja suki i kotki ma również znaczenie w zapobieganiu nowotworom gruczołu mlekowego.
Kastracja samca oprócz wskazań medycznych, wykonywana jest również w celu korekty behawioru zwierzęcia. Hormony produkowane przez jądra mają pośredni lub bezpośredni wpływ na zachowanie samca jak np. znaczenie moczem swojego terytorium, agresję, kilkudniowe ucieczki psa z domu itp. Poddając psa temu zabiegowi zapobiegamy wystąpieniu procesów nowotworowych w obrębie jąder, zmniejszamy ryzyko przerostu gruczołu krokowego w tym spowodowanego przez proces nowotworowy.
W przypadku samców, ryzyko występowania chorób związanych z obecnością jąder jest mniejsze niż w przypadku samic stąd, dla osób nie przekonanych do zabiegu chirurgicznego, istnieje też możliwość kastracji chemicznej (odwracalnej).