Wiosna w pełni, lato tuż-tuż, a letnie temperatury już przez dłuższy czas będą nas rozpieszczały. Taka pogoda przeważnie nam służy i sprzyja naszej aktywności fizycznej. Tak samo jest z naszymi pupilami. Jednak nie dla wszystkich jest bezpieczna. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są zwierzęta z chorobami układu krążenia i oddechowego. Chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na objawy niebezpiecznych chorób. Proponujemy Wam cykl postów o najczęściej występujących jednostkach chorobowych. Pamiętajcie, zdrowie Waszych pupili zależy przede wszystkim od Was :). Świadomość i czujność właściciela jest najważniejszym elementem w prawidłowym leczeniu zwierzęcia.
Na początek przybliżymy przewlekłą chorobę zastawek serca (choroba zwyrodnieniowa zastawek serca), występująca głównie u psów starszych małych ras, choć jak zawsze z wyjątkami, zazwyczaj po 6-8 roku życia. Choroba ta jest trudna do wykrycia we wczesnym stadium, gdyż objawy pojawiają się dopiero na etapie zaawansowanym. Najbardziej charakterystyczne symptomy, które powinny zaniepokoić właściciela, to:
- szybsze męczenie się
- kaszel nocny
- kaszel po wysiłku
- przyspieszony oddech
- spadek apetytu (stadium zaawansowane)
- spadek masy ciała (stadium zaawansowane)
Pamiętajmy, że reakcja w odpowiednim momencie i wdrożenie leczenia, nie tylko poprawi komfort życia naszemu pupilowi, ale może przedłużyć mu życie. Dlatego bądźmy czujni i w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących sygnałów, zgłośmy się do lekarza w celu wykonania diagnostyki.
Dzięki dostępności do specjalistycznej aparatury wykonaliśmy diagnostykę obrazową – zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz EKG i echo serca, na podstawie których stwierdziliśmy chorobę zwyrodnieniową zastawek. Na zdjęciu ukazana jest nieprawidłowo zbudowana zastawka, zaś krótki film obrazuje przepływającą w sercu krew w różnych kierunkach pod dużym ciśnieniem, tworząc charakterystyczną mozaikę kolorów.
Luna jest właśnie tym wyjątkiem, o którym wspominaliśmy. Jest ponad 8-letnią suką, ale rasy dużej – owczarkiem niemieckim. Choroba Luny jest nieuleczalna, jednak szybka reakcja właściciela, właściwe rozpoznanie lekarza i wdrożone leczenie, pozwala jej już dziś czuć się znacznie lepiej. W tym przypadku ważne jest, by suczka była cały czas pod opieką lekarza, który będzie wykonywał okresowe badania i zlecał odpowiednie leki. Dołożymy wszelkich starań, by Luna jak najdłużej mogła cieszyć się życiem i jego urokami.